Map & Schedule

Saturday June 23, Schedule 2018

TimeWho/WhatLocation
8:30am-11:00amArts Festival BreakfastSenior Center Dining Room
10:00amArts Festival Opens  
10:00amRibbon Cutting, Welcome, & Awards PresentationMain Stage
10:30amEmily McVicker – Multi-Instrumentalist & Singer.Main Stage
11:00amFace Painting and Paper FoldingKorean Cultural Room
12:00pmBeer Garden OpensBeer Garden
12:00pmKim Archer – Soulful Rock & Honest SongwritingMain Stage
12:00pmAfrican Dance Workshop by JHPCultural Room Stage
12:15pmCrepe paper flowers by Lupita OrtizLatino Cultural Room
1:00pmMissoula Children’s Theater – The Pied PiperAuditorium
1:00pmPipa Performance by Carrie Wang of Echo Pipa StudioCultural Room Stage
1:20pmCalligraphy, paper folding, bookmark marking, lantern making, paper cutting and hanging gourd painting by Mingyuan Evergreen Chinese SchoolChinese Cultural Room
1:30pmJuried Art & Photography Awards & ReceptionJuried Art Room
1:30pmKuma Hula – Hawaiian HulaMain Stage
2:00pm FACES Dance Troupe – Filipino Folk DancesCultural Room Stage
2:00pmKorean Olympic Mascot ColoringKorean Cultural Room
2:20pmYear of the Dog  paper lantern assemble by Taiwan Culture and Education FoundationChinese Cultural Room
3:00pmMaya Soleil Traditions – Acoustic African Song & DanceMain Stage
3:00pmTai Chi Demo by Stanley Ou Yang Tai ChiCultural Room Stage
3:00pmLearn to play the game YutNoriKorean Cultural Room
3:20pmCalligraphy, paper folding, bookmark marking, lantern making, paper cutting and hanging gourd painting by Mingyuan Evergreen Chinese SchoolChinese Cultural Room
4:00pmOOLLEEMM Pungmul PerformanceCultural Room Stage
4:00pmFan/Seashell Decorating WorkshopFilipiniana Cultural Room
4:20pmYear of the Dog  paper lantern assemble by Taiwan Culture and Education FoundationChinese Cultural Room
4:30pmSunshine Junkies – Roots/RockMain Stage
5:00pmOOLLEEMM Pungmul PerformanceCultural Room Stage
6:00pmFestival closes for the night – see you tomorrow! 

Sunday Schedule 2018

8:30am-11:00amArts Festival BreakfastSenior Center Dining Room
10:00amArts Festival opens (includes Hands-on, Artist Marketplace, Food Court, & Stages) 
10:00amMr. & Mrs. Something – Blues, Rock & Folk
Main Stage
11:00amMake JangseungKorean Cultural Room
11:00amChinese Pop Dance by Little Angel StudioCultural Room Stage
11:30amCool Water – Harmony RockMain Stage
12:00pmBeer Garden OpensBeer Garden
12:00pmLearn to play the game YutNoriKorean Cultural Room
12:00pmGrupo Folclórico Donaji – Dances from OaxacaCultural Room Stage
12:15pmCrepe paper flowers by Lupita OrtizLatino Cultural Room
1:00pmCorreo Aereo – Traditional Latin MusicMain Stage
1:00pmChinese Folk Dance by North Seattle Chinese Dance GroupCultural Room Stage
2:00pm FACES Dance Troupe – Filipino Folk DancesCultural Room Stage
2:00pmFace Painting and Paper FoldingKorean Cultural Room
2:20pmCalligraphy, paper folding, bookmark marking, lantern making, paper cutting and hanging gourd painting by Mingyuan Evergreen Chinese SchoolChinese Cultural Room
2:30pmPerformer to be announced! Stay tuned. Main Stage
3:00pmChinese Arts PresentationCultural Room Stage
3:20pmYear of the Dog  paper lantern assemble by Taiwan Culture and Education FoundationChinese Cultural Room
4:00pmFan/Seashell Decorating WorksopFilipiniana Cultural Room
4:00pmShow Brazil – Brazilian Carnaval MusicMain Stage
4:00pmArt from the Attic Flash SaleArt from the Attic room
5:00pmFestival Closes – See you next year!